Türkiyenin bölgelerinde yetişen meyveler

Türkiyenin bölgelerinde yetişen meyveler nelerdir kısaca hakkında bilgi verir misiniz? İç anadolu ege marmara kradeniz Güneydoğu anadolu bölgesinde yetişen bitki ve meyve türleri.

Türkiye 7 bölgeden oluşur ve her mevsimi yaşayan bir ülkedir. İşte bu nedenle her mevsimde farklı ot, meyve ve sebzeler yetişir. Bu bakımdan ülkemiz oldukça zengin meyvelere sahiptir ve ülke dışına ihraç eder.
İşte her bölgemizde hangi meyvelerin yetiştiği hakkında konumuz:

Türkiye’de aynı zamanda farklı iklim tipleri görülmektedir. Akdenizde akdeniz iklimi, iç anadolu ve doğu anadolunun bir kısmında karasal ilkim, karadeniz bölgesinde ise daha çok karadeniz iklimi görülür.

İklim türlerinin hatta bölgelerimizin toprak tiplerinin farklı olması nedeniyle ülkemüzde yüzlerce çeşit sebze meyve yetişebilmektedir. Sizlerde ödevlerinizde hangi bölgede hangi meyve ve sebze yetişir şeklinde çok sık sorular soruyorsunuz. Biz de kısa bir derleme yaparak Türkiye’nin hangi bölgesinde hangi meyve yetişir bir araya getirdik.

Akdeniz Bölgesi; Turunçgiller kıyı boyunca Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, ve Dörtyol’da yetiştirilir. Türkiye turunçgil üretiminin yaklaşık % 89′u bölgeden karşılanır.
Muz: Alanya ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Türkiye’de yetiştirilen muzun tamamı bölgeden karşılanır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi; Bölgenin karpuz üretiminde ayrı bir yeri vardır. Özellikle Diyarbakır çevresinde ağırlığı 20 kg’ı aşan karpuz yetiştirilmektedir.

Karadeniz Bölgesi; Amasya’da elma, Kastamonu’da erik, Rize’de turunçgiller, Orta Karadeniz’de üzüm, Batı Karadeniz’de kestane tarımı yaygındır.

Doğu Anadolu Bölgesi; Kayısı yoğun olarak Malatya’da sulanabilen alanlarda, özellikle Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Ayrıca Malatya, Elazığ ve Erzincan’da dut üretimi yapılır. Akarsu boylarında elma bahçeleri bulunur.

İç Anadolu Bölgesi; Elma ve armut İç anadolu bölgesinde yetişen meyvelerdir.

Ege Bölgesi; Bölge kendine özgü meyve üretimi ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz üretimi de önem taşır.

Marmara Bölgesi; meyve Bursa Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

 • Özlem KARAYEGIT
  1. Özlem KARAYEGIT SINAVA BAŞLA +
  Çok güzel testler ve sorular var, sayenizde kendimi geliştirme yolunda emin adımlarla devam ediyorum.
 • Çok yararlı kapsayıcı muhteşem bir site olmuş. Ellerinize sağlık.
KATEGORİLER