Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüzde ilköğretim hayatından başlayıp üniversiteye kadar pek çok sınav hayatımıza yer etmiş durumdadır. Kaliteli okullara girmek için bu sınavlardan başarılı olmamız lazımdır. Gençler küçük yaştan itibaren hayatının her döneminde sınavlara tabi tutulmaktadır. Bu sınavlar ise genellikle test tekniği üzerine kurgulanmıştır. Bu nedenle öğrenciler test tekniğini iyi kavramalı ve soruları hızlı çözerek sonuca ulaşmalıdır. Şimdi gelelim hızlı test çözme tekniklerini bir bir sıralamaya;

 1. Herhangi bir ders hakkında test çözmeye başlamadan önce muhakkak o konunun konu anlatımını tam anlamıyla bitirip, konuyu iyice öğrenin. Ardından test çözmeye geçin. Aksi takdirde, konuyu öğrenmediğiniz testleri çözmeniz büyük zaman kaynı ve gereksiz olacaktır. Konuyu tam anlamıyla kavradıktan sonra test çözerek, bilgi düzeyinizi denetlemiş olacaksınız.
 2. Sorulara yeteri kadar zaman ayırın, test tekniğindeki sınavlar öğrencinin bilgiyi kullanma hızını da ölçer.
 3. Bu soru sınavda çıkmaz ya da bu konu sorulmaz demeyin. Ansızın sınavda karşınıza çıkacağını unutmayın. Her konunun sınavda çıkabileceği ihtimalini düşünerek çalışın.
 4. Test sonunda yanlış çözdüğünüz ya da çözemediğiniz sorulara tekrar dönerek, nerede hata yaptığınız ve hangi hususta bilgi eksikliğine sahip olduğunuzu tespit edin.
 5. Çözemediğiniz bir soru olursa o soruyu işaret koyarak atlayın. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Ve bu durum sizi sonraki soruların da çok zor olacağı düşüncesine sevk ederek kolay soruları dahi çözemeyecek duruma getirebilir. Bunu aklınızda çıkarmayınız.
 6. Soruyu okumaya başladınız. Soruyu çözmeye yardımcı olacak anahtar kelimelerin altınız çizin. Bütün sorunun altınız çizmeyin.
 7. Sınavdan önce her gün sistemli ve disiplinli bir şekilde soru çözün. Her geçen zaman yavaş yavaş günlük çözdüğünüz soru sayısını artırın.
 8. Test türü sınavlarda soruları okumaya başlarken, paragraflardan değil, sorunun kendisinden başlayın. Yani önce sorunun ne istediğini tespit edin. Daha sonra sorunun detaylarını ya da paragraflarını okuyun. Dahası şıkları okuyarak bir soruya başlamayın.
 9. Sınavda soruyu okuduktan sonra bütün şıkları teker teker okuyun. Örneğin; A şıkkının doğru olduğunu düşünerek, B, C ve D.. şıklarını okumamazlık yapmayın.
 10. Her zaman bir varsayım vardır. İlk akla gelen cevap doğru cevaptır şeklinde… Bir şıkkı işaretlediyseniz ve onun yanlış olduğuna kesin kanaat getirmiyorsanız, verdiğiniz cevabı değiştirmeyin.
 11. Sınav esnasında bir sorunun çözümünden emin değilseniz, o soruyu işaretleyerek sınav bitmeden önce tekrar gözden geçirin.
 12. Sizin nasibinize kitapçıkta zor soru ilk sıraya gelmiş olabilir. Fakat hiç bir zaman ümitsiz olmayın, kendinizi strese sokmayın. Sonraki sorulara geçerek sınava devam edin. Unutmayın ki, zor soruları çözen değil çok soru çözen kazanıyor.
 13. Özellikle Türkçe gibi derslerde sorulan uzun paragraf türü soruları okumaya üşenmeyin. Bu tür sorularda bütün detaylar ve hatta sorunun cevabı paragraf içerisinde verildiğinden çözmesi daha kolay olacaktır.
 14. Şıklardan yanlış olduğunu düşündüklerinizi hemen üzerini çizin, diğer şıklar hakkında düşünmeye başlayın.
 15. Matematik türü sayısal testlerde ise bir işlem yaparken kalem kullanın. Sakın ha hafızanızda işlemleri uzun uzadıysa yapmayın. Bu size zaman kaybettirir ve işlem hatası yapma ihtimalinizi artırır.
 16. Bizim tavsiyeleriniz bu kadar. Sizlerin de eklemek istedikleri olursa, altta bulunan yorum bölümünden bizlere tavsiyelerinizi gönderebilirsiniz.
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

KATEGORİLER