Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın farkına varmanızı sağlamayı amaçlıyoruz. Sınavlarda en çok yapılan bu hatalar öğrencilerin başarısızlıklarının temel taşlarını oluşturuyor. İşte madde madde özetlediğimiz ve sizlerin de dikkatinize kabul buyurduğumuz hatalar.

Soruları çok hızlı okumak: Sınavı erkenden bitirip yapamadığım sorulara döneceğim telaşı içerisinde soruları hızlı okumak yapılan bir hatadır. Evet, soruları hızlı okumak gerekir ama anlayamayacak kadar hızlı okumanız sizin aleyhinize olur. Anlayamayacak kadar hızlı okumak soruyu anlamanızı zorlaştırır ve yanlış sayısını arttırır. Ayrı şıkların da tamamını okumadan işaretleme yapmayınız.

İki seçenek arasında kararsız kalmak: İki şık arasında kararsız kaldığınızda o soru hakkında daha çok düşünmek yerine bir sonraki soruya geçip daha sonra tekrar kararsız kalınan soruya dönerek kararınızı işaretlemek daha isabetli olacaktır.

Ben bunu biliyorum: Bildiğiniz bir konuda soru geldiğinde, rehavete kapılarak ben bu soruyu biliyorum deyip doğrudan şıkları okumadan işaretleme yapmak hatadır. Bazı sorular doğrular arasından en doğrusunu ister. Fakat A şıkkı doğrudur ama en doğru değildi. Siz A şıkkını okur okumaz işaretlersiniz ama sonuçta yanlış yapmış olursunuz.

Sınavda kaygı hissine kapılmak: Sınava başlayınca belki ilk soru çözemeyeceğiniz bir soru olacak. Bildiğiniz üzere her kitapçık türünde soru sıraları farklıdır. Bu soruları da sıraya koyarken kolaydan zora ya da zordan kolaya şeklinde bir sıralama yapılmaz. Sizin kitapçığınızda ilk soru belki en zor soru olacaktır. Ve siz bu soruyu çözemeyeceksiniz belki de… Sakın bu durumda kaygıya girmeyin. Her öğrenci her soruyu çözecek diye bir şart yoktur. Sınav anındaki amacınız elinizden gelenin en iyisini yapmak olsun. Bir soru çözemeyince, eyvah sınavı kazanamayacağım, eyvah ilk sorudan batırdım gibi gereksiz kaygılara girmeyin.

DİKKAT!!! Ömrünüzde bir çok sınav olacak. Birinde başarılı diğerinden belki de başarısız olacaksınız. Önemli olan geç olmadan verimli ders çalışmayı ve test çözme alışkanlığını kazanmanız gerekiyor. Test Soru Çöz olarak sınav hayatınızda sizlere başarılar dileriz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

KATEGORİLER