Roma Hukukundaki kuralların günümüz hukuk kurallarında yer alması

Logo

Roma Hukuku’ndaki bazı esasların, günümüz hukuk kurallarında da yer alması Roma Hukuku’nun hangi özelliklere sahip olduğunu gösterir? Açıklayınız.

Roma Hukuku, tarih boyunca çok sayıda hukuk sistemi tarafından etkilenmiş ve bugünün hukuk kurallarında da pek çok esasının yer aldığı görülür. Roma Hukuku’nun bu özelliği, aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu gösterir:

 1. Sistematik ve Düzenli: Roma Hukuku, sistematik ve düzenli bir hukuk sistemi olarak tasarlandı ve bugünün hukuk kurallarında da bu sistematik ve düzenli yaklaşımın birçok unsurunun yer aldığı görülür.
 2. Uyarlanabilir: Roma Hukuku, zaman ve şartların değişmesine uygun olarak uyarlanabilir bir hukuk sistemi olarak tasarlandı ve bugünün hukuk kurallarında da bu özelliğin birçok unsurunun yer aldığı görülür.
 3. Esnek: Roma Hukuku, hukukun esnek olmasına öncelik vermiş ve bu esneklik, bugünün hukuk sistemlerinde de benimsenen bir özelliktir.
 4. Adaletli: Roma Hukuku, adaletli bir hukuk sistemi olarak tasarlandı ve bugünün hukuk kurallarında da adaletin temel bir öğe olarak yer aldığı görülür.

Bu özellikler, Roma Hukuku’nun uzun bir tarihi olan, zaman içinde evrimleşmiş ve bugünün hukuk sistemlerinde de pek çok esasının yer aldığı görülen bir hukuk sistemi olduğunu gösterir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

KATEGORİLER