İlk Türk Devletleri Nelerdir?

İlk Türk Devletleri Nelerdir konumuzda Tarihte kurulan ilk Türk devletleri ile ilgili bilgiler verilip bu devletlerin kurucuları ve nerede kuruldukları hakkında detaylar aşağıda yer almaktadır. Bu devletler sırası ile iskitler (sakalar), Asya Hun devleti’dir.

İskitler (Sakalar)

Doğu Avrupa’dan Orta Asya ve Hindistan’a kadar olan geniş bölgelerde hakimiyet kurdular.

Hakimiyetleri altındaki İranlılar ile yaptıkları uzun mücadeleler Alper Tunga Destanı‘na konu olmuştur.

Güçlü bir merkezi otorite ve teşkilatlı bir devlet kuramayan İskitler, M.Ö. 2. yüzyılda etkinliklerini kaybederek kuzeye doğru çekilmişlerdir.
Bugün Vakutistan’da yaşayan Yaka (Yakut) Türkleri iskitlerin torunlarıdır.

Asya Hun Devleti

Asya Hunlarıyla ilgili ilk bilgilere Çin yıllıklarında rastlanmıştır. Bu yıllıklarda Hunlarla Çinlilerin uzun süre savaştıktan sonra M.Ö. 318 yılında Kuzey Şansi Antlaşması‘yla aralarındaki savaş durumuna son verdikleri anlatılmaktadır.

Bilinen ilk Hun hükümdarı Teoman‘dır.

Teoman’dan sonra hükümdar olan Mete Han‘ın M.Ö 209 yılında tahta geçiş tarihi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşu olarak kabul edilmektedir.

Mete Han, devleti teşkilatlandırmış ve orduda onlu sistemi uygulamıştır.

Mete Han oluşturduğu güçlü ordular sayesinde Çin’i yenilgiye uğratmış; fakat kalabalık Çin nüfusu karşısında Türklerin asimile olabileceği endişesinden dolayı Çin’e yerleşmemiş, Çin’i vergiye bağlamakla yetinmiştir.

Türkleri ilk defa bir bayrak altında toplayan Asya Hunlarının saldırılarına karşı Çinliler yaklaşık 2400 km uzunluğundaki Çin Seddi‘ni yapmışlardır.

Mete Han’dan sonra ikiye ayrılan Hunlar, Çin entrikaları ve saldırılarından dolayı yıkılarak Çin egemenliğine girmişlerdir (M.S. 216).

Not: Orta Asya’da teşkilatlı devlet kuran Hunlar kendilerinden sonra kurulan Türk devletlerine örnek olmuşlardır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

 • Özlem KARAYEGIT
  1. Özlem KARAYEGIT SINAVA BAŞLA +
  Çok güzel testler ve sorular var, sayenizde kendimi geliştirme yolunda emin adımlarla devam ediyorum.
 • Çok yararlı kapsayıcı muhteşem bir site olmuş. Ellerinize sağlık.
KATEGORİLER