Acemi Ocağı Nedir

Osmanlıda Acemi Ocağı Nedir, acemi ocağı kurumu ve teşkilatı ne demek kısaca bilgiler aşağıya eklenmiştir. Acemi ocağı ne zaman hangi padişah döneminde kuruldu ve kaldırıldı, son verildi. İşte cevabı:

Osmanlı devletinde acemi ocağı, kapıkulu ocağının bir alt kurumudur. Buraya getirilen müslüman olmayan çocuklar Türk ailelerin yanına gönderilir ve devşirilerek müslüman ve Türk yapılırdı. Acemi ocakları ilk kez Geliboluda kurulmuştur.

Acemi ocağına kayıt olan bu devşirmeler müslümanlığı öğrenmek ve Türk kültürüyle yetiştirilmek için herhangi bir aileye verilirdi. Her ne kadar Türk ailelerin yanında büyüseler de bunlar acemi ocağının malı olarak sayılırdı.

Osmanlı devletinin sınırları kontrol edilemeyecek şekilde büyümesi ile birlikte asker ihtiyacı da büyüme hızıyla orantılı olacak şekilde artmaya başladı. Mevcut ordu haliyle yetmiyor ve ek askerler ve ek ordu yetiştirilmesi gerekiyordu. Bu nedenle savaşlarda esir alınan kişilerden yararlanmak ve orduya katmak için 1362 yılında Gelibolu’da Sultan Birinci Murad döneminde kurulmuştur.

Acemi ocağına asker iki farklı şekilde alınırdı. Bunlardan birincisi devlette yaşamını sürdüren hristiyan ailelerden alınan çocuklar (bunlara devşirme denir.) ve savaşlarda esir alınanların 5’te 1’i. Hristiyan ailelerden alınan çocuklar bu sayede müslüman olacak ve Türk ordusu kuvvetlenecekti. Hristiyan olan Rumeli halkı da bu sayede yavaş yavaş müslüman olacaktı.

Acemi ocağından mezun olan askerlerin diri ve kuvvetli olanları yeniçeri ocağına, kuvvetsiz olanları ise devlet memurluğuna alınarak değerlendirilirdi.

17. yy ortalarına geldiğimizde herkesin acemi ocağına girebilmesi sonucu disiplin bozuldu ve Sultan İkinci Mahmud zamanında Vakai Hayriye sonucu kaldırılmış oldu.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
DİKEY GEÇİŞ
SINAVI

30 HAZİRAN 2019

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Test Çözerken En Çok Yapılan Hatalar

  Bu makalemizde siz değerli öğrencilerimizin sınavda daha az hata yapmaları için bir takım derlenmiş hataları söyleyerek, hatayı yapmadan hatanın fark... Devamını Oku

 • Test Sınavlarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  Günümüzün en çok yapılan sınavlarından olan Test Sınavlarında öğrencilerin en fazla yaptığı hataları bir araya derledik. Test sınavlarında başarısızl... Devamını Oku

 • Test Çözerken Uyulması Gereken Tavsiyeler

  Test çözerken bazı kurallara uymak bize başarıyı getirmek için önemli püf noktalardan birisi olabilir. Rehberlik uzmanları test çözerken öğrencilere ... Devamını Oku

 • Test ve Soruları Nasıl Hızlı Çözerim?

  Hızlı Soru Test Çözme Yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda hızlı test çözme teknikleri hususunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz... Devamını Oku

KATEGORİLER